Určitě to není tak významný startovní měsíc jako leden, rozhodně ale více než únor. Září je start.

Start pro mnoho žen, které v souvislosti se začátkem školního roku naskakují po rodičovské dovolené opět do pracovního procesu. Tomu předchází pracovní pohovor. Nevím, jak to máte Vy, ale pro mne to byl vždycky stres. Ať už jsem se ucházela v minulosti o jakoukoliv pracovní pozici v korporátních společnostech nebo u malé firmy. Výběr správného outfitu na pohovor Vám sice nepřičaruje vědomosti a znalosti potřebné na pohovoru samotném, ale značně může ovlivnit celkový dojem z Vás. A zmenšit stres. Pro mnoho zaměstnavatelů je důležitější jak působíte než co jste si nastudovali o založení a vedení společnosti. A jelikož šaty “dělaj” člověka, je pracovní pohovor zcela určitě právě ta událost, kde stojí za to o svém outfitu trochu více uvažovat. Nebo spíše jinak uvažovat.

Co právě dnes chci svým outfitem sdělit? Co o sobě chci prozradit? Když jsem si zkusila do google vyhledávače zadat “v čem na pohovor”, nabízelo se toho mnoho. Mnoho stejného. A nemohu říct, že bych se s tím úplně ztotožňovala. Něco zásadního mi tam všude chybělo. Píše se a radí se mít halenku bílé nebo světlé barvy, bez výrazných barev, vzorů, velkého výstřihu, sukni těsně nad kolena, dlouhý rukáv košile nebo sako, nemít holé nohy, mít lodičky s uzavřenou špičkou, pánové oblek s košilí světlé barvy, případně kravatu tlumených barev, čisté boty,….trochu univerzální a trochu uniforma, nemyslíte? Dokonce jsem četla jakousi obecnou poučku, že byste měli být oblečeni o 2 levely výše než je kultura společnosti, ve které se ucházíte o místo. Nooo….já si dovolím nesouhlasit a nabídnout Vám úplně jiné smýšlení o outfitu na pohovor.

Nepodceňovat. Nepřeceňovat. A to nejdůležitější co mám na srdci a co Vám chci předat je: NEDĚLEJTE ZE SEBE NĚKOHO JINÉHO. To nejlepší z Vás bude vycházet v okamžiku, kdy se budete cítit dobře, sebejistě, v outfitu, o kterém víte, že Vám sluší, že případně máte již z minulosti kladné ohlasy okolí, že například v této barvě, těchto šatech působíte na lidi mile, vyrovnaně, zdravě sebejistě. Zkrátka dobře. Nikdy nebudete vyzařovat klid a sebedůvěru, pokud budete oblečena podle manuálu do kostýmku, který jste si nově koupila jen pro pohovor, necítíte se v něm dobře, protože to není Vaše parketa a během pohovoru si neustále budete hlídat a myslet na to, jestli to vše sedí jak má, jestli ta sukně neměla být delší, sako tmavší, že Vás dřou paty v lodičkách, které nikdy nenosíte.

Budete natolik zaměstnaná svým outfitem, že Vám to nedovolí soustředit se na to podstatné, proč jste tam. A jediné, co z Vás a Vaší řeči těla bude čitelné, bude neklid, nervozita a roztěkanost. Nemluvě o tom, že pokud budete sedět před zkušenou personalistkou, dost možná si z toho vyvodí i to, že si nejste jisti sami sebou, že nejste vyzrálá osobnost, že se hledáte. To všechno na Vás může prozradit špatně zvolený outfit.

Takže nepodceňovat ve smyslu nemít to úplně na háku, nepřeceňovat  ve smyslu přijít na pohovor ve velké večerní. Přijďte upraveni, v čistém a vyžehleném, ale buďte to VY, ne Vaše já z kostymérny nebo půjčovny oblečení. Svůj outfit vyřešte ještě doma a na pohovoru se už budete moci věnovat jen a jen tomu, proč jste tam přišli. Stres z toho, jestli uspějete je už i tak veliký a proto vše, co ho může zmenšit, je dobré.

Některým dokonce radím, aby ani nešli v ničem novém, pokud vím, že jsou to povahy, které novinky znervózňují. Tam je lépe sáhnout do šatníku stávajícího, vzít na sebe třeba šaty, ve kterých jste již v minulosti oslnila okolí a koupit si například jen nový náramek pro dobrý pocit, že máte něco nového, pro Vás neokoukaného.

Pro ty z vás, které naopak nový outfit pro tuto událost povzbudí a zvedne sebevědomí, mám jen malou radu a sice – vsaďte na osvědčený střih, barvu nebo vzor, NEEXPERIMENTUJTE.

Připíjím na úspěšné starty!

Jana_IFS