Jestli ne teď tak kdy už?

Vím, ze zkušenosti, kterou mám, že úklid šatníku je buď totálně nesympatická činnost, ke které se dokopat je pěkná fuška a nebo je to naopak poměrně častá terapeutická věc a duševní očista. No řekněte, kdo alespoň jednou v životě neuklízel šatník v souvislosti s nějakou životní změnou, mezníkem, stavem, statusem. Jestli váháte, odkládáte úklid šatníku až na…a máte zatím stále v přední části polic letní věci a v botníku žabky, říkám Vám: Je čas.

A jestli nevíte jak na to a kde začít, čtěte dál. Jako první, čím já začínám, jsou boty. Boty nepodceňujte, pečujte o ně, mějte je vždy čisté, podpatky nesešlapané, špičky neokopané. Boty na Vás hodně prozradí. Jako další třídím velké věci jako kabáty, saka, šaty, kalhoty, sukně. Potom svetry až k těm nejmenším věcem jako jsou košile a topy. Těch zpravidla míváme nejvíce. S každou věcí, kterou ZKOUŠÍTE! (nikoliv jen ve stavu složeném přikládáte k tělu a poměřujete a potom překládáte z jednoho místa na druhé zpět do skříně) přemýšlejte co k ní můžete ze stávajícího šatníku nosit, zda je věc k nošení bez toho, že byste k ní museli dokoupit další věci. Což jsou výdaje o které se ta nenošená věc prodražuje. Některá za to stojí, jiná ne. U třídění šatníku neřešte jen, zda jsou Vám věci malé nebo velké, ale i všechny souvislosti. Zkrátka ať je to k nošení. Když byste ten kus oblečení po tmě nahmátli, ať k ní jste schopni dotvořit celý outfit. Kontrolujte zda nejsou věci poničené, oprané nebo nedej bože roztrhané. Všem takovým dejte sbohem.

Druhou hromádku by měly tvořit věci, které Vám nesedí, ale stojí za to přešít je u švadleny. Záměrně píši hromádka, protože věcmi, které stojí za vynaložení financí u švadleny, určitě nemyslím kde co. Pokud mohu doporučovat tak by to měly být jen věci kvalitní, které jsou nadčasové a tvoří kostru Vašeho šatníku. Dám příklad. Nechat přešít věci, které jste pořídili po sezóně ve výprodeji a švadlena by stála více než věc samotná, smysl nedává. Naopak pokud máte kvalitní trenčkotový kabát a je potřeba jen posunout řadu knoflíků nebo zkrátit rukávy tak přesně ten pak patří na hromádku číslo dvě – k úpravě.

Poslední 3. část bude to oblečení, které jste si vyzkoušeli, sedí Vám, je zachovalé a víte, že ho ještě budete nosit. Nebo jste o tom alespoň přesvědčeni. (jestli to následující sezónu, ve které je pochopitelně věc nositelná, nevezmete na sebe nebo vezmete mockrát ráno do ruky a zase to vrátíte, dejte věc pryč)

A jestli patříte k těm, kdo se nerad loučí, řekněte si, že Vám tak alespoň vznikne místo na něco nového a nebo, že to, co už neslouží dobře Vám, může posloužit a třeba i udělat radost jiným. Dejte věcem druhou šanci odnesením do kontejneru na textil.  Nakonec nezapomeňte ani na protřídění šátků, pásků a kabelek. I tam platí, že poničené a opotřebované je nutno vyřadit. Jedině tak bude šatník přehledný, uspořádaný a Váš drahocenný čas šetřící.

Přeji krásné adventní časy všem!

Jana_IFS