S povolením květin, pastelových barev, puntíků. Přesně takové jsou nejvhodnější šaty, ve kterých půjdete jako host na svatbu.

Zde se rozhodujete mimo jiné i s ohledem na to, kde se svatba koná a v jakém je stylu. Květinové vzory se budou jistě lépe hodit na svatbu pod širým nebem než do kostela. To stejné platí i o stylu Vašich šatů. Na statek nemusíte mít velkou róbu, na zámek nepůjdete v lněných šatech.

Dále berte v potaz počasí. Nejen, aby Vám nebyla zima, ale z druhé strany myslete i na teploty vysoké a podle toho volte materiál šatů. Pokud se více potíte, vyvarujte se jednobarevných šatů v syté barvě. Na takových budou propocená záda zaručeně vidět.

Pokud zjistíte, že nezbývá než si nějaké šaty pro tuto událost koupit, nakupujte chytře. Myslete nejen na to, že musíte dodržet dress code hodný svatby, barevné zadání svatby, styl ve kterém se celá svatba bude odehrávat, vnímat počasí, ale i na to, jak šaty dále využít. Zkrátka, aby Vám sedly do šatníku a vy je mohla nosit i posléze. Tzv., aby se zaplatily.

Také myslete na spodní prádlo a doplňky v podobě bot a kabelky. Jestli nechcete utrácet příliš, nekupujte si šaty v pastelových barvách, pokud doma máte jen černé boty, černou kabelku a nemáte ani vhodné světlé spodní prádlo. To všechno byste musela dokoupit. Méně nákladné je proto koupit šaty, ke kterým užijete doplňky, které máte doma.

Další zastávku udělám u bot a jejich výběru. Nejpravděpodobněji dojdete k závěru, že jedny vhodné boty pro celý den na svatbě nejsou. Primárně se přimlouvám za podpatky, ovšem kdo vydrží na podpatcích celý den stát, postávat, tančit a nedej bože například absolvovat venkovní svatbu na louce? Proto si na svatbu neváhejte vzít boty dvoje. Druhé k podpatkům mějte placaté. Letní sandálky či baleríny budou vhodné.

Jestli jste se rozhodla, že i boty si pořídíte na tuto událost nové, ty druhé, které s sebou budete mít, mějte tzv. na jistotu, tudíž své “staré, vyšlápnuté”.

Barvy, které se zásadně na svatbu nehodí jsou bílá a černá. Bílá patří nevěstě a v tomto ohledu by ji žádný host neměl vzít pozornost. Dovolená je pouze jako podkladová barva vzorovaných šatů. Stejně tak se nehodí obléci šaty natolik výrazné či rovnou extravagantní, že by upoutávaly pozornost větší než je ta, která by měla být věnována nevěstě. Délka šatů nemusí být nutně úplně dlouhá, postačí i midi délka, ovšem mini se nehodí. Nutno říct, že však záleží na nevěstě a stylu svatby. Některé nevěsty jsou upjatější, jiným na tom vůbec nesejde. Pokud váháte s výběrem Vašeho outfitu, vždy je tu možnost poradit se s nevěstou.

Někdy se také nevěsta s ženichem rozhodnou pro jednotné barevné pojetí celé svatby. V takovém případě se nesnažte být rebel a respektujte to. Ať už se Vám to líbí nebo nelíbí, ať už Vám barva sluší nebo nesluší, nezapomínejme, že dodržení barevného diktátu je vyjádřením úcty k hostiteli, v tomto případě k nevěstě a ženichovi. A Jak již bylo řečeno – je to jejich den D.

Na druhé straně barevného spektra od bílé je černá, která je sice elegantní a je to vždy sázka na jistotu, ale pro tuto ryze slavnostní událost se též nehodí.

Pokud nejste milovnicí šatů, potěší Vás, že zcela adekvátním outfitem bude i overal nebo například, poslední dobou tolik oblíbený, dámský kalhotový kostým. Ten na tělo nebo ten se širokými nohavicemi a oversized sakem. V syté nebo pastelové barvě jsou za mne úplně v topu. Pokud však nemáte výšku, myslete na podpatky.

Jéé, já bych chtěla jít někomu na svatbu! A co vy?

 

Jana_IFS