Bavlněné, vlněné, z viskózy, ze směsí, kašmírové. Všechny takové materiály jsou v paletě, ze které si můžete vybírat své zimní šaty. Vím, že těch tzv. must have věcí stran módy je na každou sezónu víc než dost. A je to vlastně dobře. Každý si tak může vybrat to své. Pokud máte ráda denim, vybíráte v této oblasti a budou Vás zajímat džínové kabáty, top aktuální střihy denimových kalhot, denimové doplňky a podobně. Pokud máte ráda hřejivé materiály, zpozorněte, Vaše must have by mohla být pletenina. No a pokud hledáte kombinaci tepla, pohodlí a ženskosti, jsou pro Vás jak dělané zimní šaty. Jejich čas právě nastal. Není to žádná novinka a fakt, že se tyto šaty každoročně vrací a těší se velké oblibě u žen různého věku, svědčí o tom, že jejich pořízení (pokud je zatím nemáte) nebude marnivost a neuvážený krok. Takové šaty totiž budete moci s jistotou vytahovat ze skříně i další roky, aniž by působily jako jakýsi dávno překonaný trend.

Dalo by se říci, že pokud si takové šaty pořídíte v méně výrazných (ne nezajímavých) barvách jako jsou šedá, béžová, krémově bílá (aktuálně v kolekci francouzské návrhářky ISABEL MARANT), hnědá, tmavě modrá, temně zelená, bordó, černá, tlumená fialová či vínová (čerstvě v kolekci HERMÈS) nebo koňaková, bude záležet už jen na kvalitě materiálu. Tam samozřejmě platí, že za kvalitu se platí. Avšak připlatit si za kvalitnější materiál bude znamenat větší pohodlí, větší teplo a delší životnost. A jelikož, jak jsem zmínila, tyto šaty z módy nevychází, určitě se zde vyplatí pořídit je v tlumených barvách a z kvalitnějšího materiálu. To jsou záruky toho, že s Vámi takové šaty zůstanou dlouhá léta a vždy, když přijde podzim, budete ráda, že máte po čem osvědčeném sáhnout.

Úpletové šaty jsou díky svému přiléhavému střihu tak akorát svůdné, jelikož kopírují ženské křivky. Mikro trend výrazných a četných průstřihů je pozvolna pryč (a to nejen díky nástupu chladnějšího období) a nyní se návrháři vracejí k jednoduchým, splývavým, lehce přiléhavým střihům bez výraznějších prvků jako byly výstřihy a rozparky.

Pokud by se Vám mělo nelíbit, že se díky absenci těchto ozvláštnění staly úpletové šaty nudnými, nebojte, pro takové z Vás jsou zde úpletové šaty zakončené třásněmi. Předvedl to na své přehlídce poslední kolekce například Michael Kors.

Musím však zde vložit svou poznámku. A sice – takové šaty již nesou prvek trendu jednoho roku a pokud budete chtít mít jedny zimní šaty i pro následující sezóny, bude lepší se tomuto prvku vyvarovat. Ozvláštnění hravě nahradíte například páskem.

Pokud ale přeci jen sáhnete po zimních šatech s třásňovými lemy a například ještě v černé barvě, mohou se stát, při správné délce, i společenskými. Takové šaty v sobě budou ukrývat pohodlí, eleganci i přirozenou svůdnost a budou splňovat nejeden předepsaný dress code.

Opakem černé varianty či tlumených barev jsou barvy výrazné. Například ostře červenou variantu úpletových šatů bylo vidět na přehlídkách FENDI a vidět v ní budete i Vy. V případě, že stojíte o pozornost, je rudá tou správnou volbou.

Jak vidíte, žádná barva není ta jediná správná, vybírat tedy můžete podle svých vlastních preferencí a očekávání. A také podle místa ve skříni. Jelikož se dá předpokládat, že ty výraznější barvy se Vám dříve okoukají tak abyste za rok netoužila dokoupit další v šedé barvě.

Pokud Vás odrazuje přiléhavý stih, nabízí se varianta střihu volnějšího. Mluvíme již spíše o svetrových šatech a v takovém případě jsou tu minimálně dvě možnosti jak šaty nosit. Pokud chceme navzdory volnému střihu dotvořit křivky a definovat siluetu, použijte tenký či silný pásek. Druhým způsobem jsou zajímavé střihy. Nabírané rukávy, řasení, rolák, zvýrazněná ramena, výstřih typu “voda”, vysoké manžety, stojáček,… Zkrátka možností je spousta a i proto jsou podzimní/zimní šaty tolik oblíbené rok co rok a u všech věkových kategorií žen. Další výhodou je skutečnost, že je to taková rychlá volba, pokud nemáte čas a chuť stylovat složitý outfit. K šatům stačí vzít boty a je to. Nemluvě o tom, že pokud budete vlastnit šaty z teplejšího materiálu, stačí už jen kabát, není potřeba přemýšlet nad vrstvením.

A malý mentoring na závěr: Platí, že čím méně dokonalou postavu máte, tím méně tenký materiál volte. Úpletové šaty sušte vždy “vleže” a pokud máte ostrá šatní ramínka, je lepší šaty nevěsit, ale skládat jako svetr.

Mějte krásný podzim!

Jana_IFS