O tom, že za ležérní styl považujeme oversized střihy a tepláky, není třeba více diskutovat. Jediné, kde se dá diskutovat, je otázka míry, místa, situace.

Za poslední roky, a bylo to řečeno již mockrát, se tepláky dostaly ze sportovišť až na přehlídková mola a oversized věci ze skate parků na přehlídková mola každodenního života – na ulici do běžných našich dní, ve značné míře do těch pracovních. A toto je právě ten bod, kde se to v mnohých láme a kde už má každý z nás tu hranici, co je a co není vhodné, co je ještě oversized únosné a co už je opravdu hodně velké VELKÉ. Čímž se toto téma, v oblasti módy, stává kontroverzní. Ale není to špatně. I toto je jedna z podstat módního průmyslu, podstata módy. Přemýšlet nad tím co se nám líbí a co ne, co tím primárně návrháři, sekundárně nositelé, chtěli říct, vyjádřit, jak a proč to na nás působí tak či onak.

 

Móda je o pocitech, je živá a vždy se do ní promítaly názory, postoje, světová politika. Cokoli se stane v politice, odráží se v jakémkoli umění. A móda není výjimkou. Ohlédnu-li se do historie, napadají mne revoluce, války, hospodářské krize i velký blahobyt, počátky filmu i nástup rasistické totality. Tak proč ne dlouho trvající světová pandemie?

Ta přinesla i vzala mnohé. Přinesla tepláky zakomponované do pracovního života, nosí se společně s luxusními kabelkami i vysokými podpatky. Přesně to je doba, ve které se nacházíme. Trochu zmatek, přizpůsobujeme se rychle se měnícím podmínkám každodenního fungování. Pracuje se z domova. Z práce se navigují děti jak si mají doma poradit s online výukou. Mnoho firem má hybridní způsob fungování. Přebíhá se mezi home officem a kanceláří. Lidé se pohybují mezi domácím prostředím v ležérním oblečení a kanceláří, kde byl dřív pevně dán firemní kulturou určitý dress code, ale:

Víte, co se stalo? Setřely se jasně dané hranice mezi tím, kde jsme doma a kde jsme v práci. Je to klasická ukázka toho, jak se do módy a jejích trendů odráží život v pandemii. Tudíž i tentokrát móda reaguje na vše co se kolem nás děje.

Ale abych dostála názvu tohoto blogu: Opravdu i ležérnost má svá pravidla, mantinely. A čeho je moc, toho je příliš.

Stejně tak jako jsem kdysi psala o teniskách a jejich infiltraci do všech módních stylů, ovšem za jistých podmínek, i u tepláků a oversized oblečení platí pravidla.

Tepláky by měly být zvoleny takové, aby bylo zřejmé, že jsou součástí outfitu a jasným plánem. Abyste celkově na pohled působili sladěně, stylově. Ať je to ležérnost čitelná. O čistotě a nevytahaných kolenech se více, než takto letmo, zmiňovat nebudu.

Oversized neznamená jen velký. Pokud chcete, aby Vám tento střih slušel, je potřeba si uvědomit a nakupovat oversized střih, nikoliv jen věci velké. Oversized oblečení je šité jinak, zjednodušeně řečeno je šité již s tím záměrem. Je tedy velké jen někde, přesně tam, kde má být.

V takovém případě to může být svetr, mikina, kabát,…a bude Vám to slušet i když máte menší postavu. Pokud si na sebe vezmete jen věci velké, budete působit spíš dojmem, že jste oblečení podědili a wow efekt oversized střihu s nedostaví.

A dovolím si jednu malou na závěr: Budete-li volit světlejší barvy, a čím víc tón v tónu, ne nutně monochromatic, budete vypadat ještě o kousek lépe a mladistvěji. Kdo by to nechtěl, co?

Hezké dny všem!

Jana_IFS