Ještě než přijde podzim, takový ten typický a definovaný například kabátem nebo kotníkovými botami, bude období, které já osobně mám ráda moc. Babí léto. Což je zvláštní, že ho mám ráda, jelikož je to takové přechodné období, bezvládí ročních období, ani léto ani podzim a já obvykle nemám moc ráda ty nejasné, ne přesně definované věci ani situace. Ale tohle mezidobí zkrátka ano. (samozřejmě, že dokud jsem bývala školou povinná, na září jsem měla názor jiný, emoce kolem září byly jiné, a určitě jsem nikdy nemohla prohlašovat, že toto období mám ráda, že nevadí, že sice začíná další školní rok, že nevadí, že prázdniny jsou za mnou, hlavně, že si budu oblékat zase černý dlouhý kabát a vysoké šněrovací boty, jak jsem to tam mívala v oblibě.

Mnoho lidí – žen, ať jsou to kamarádky nebo klientky, namítá, že to období je hrozné tím, jak ráno je zima, odpoledne horko, že neví co obléknout. A to je naopak z mého pohledu to zábavné. Vlastně, pokud zvolíte správný outfit – a já se to zde pokusím napsat, jak na to – můžete ho v průběhu dne lehce upravovat a s minimem věcí a úsilí můžete během jednoho dne vypadat dvakrát nebo třikrát trochu jinak.

Takže tip číslo jedna: Vrstvení. To znamená, že si na sebe ráno nevezmu vlněné šaty s dlouhým rukávem, ale lehčí šaty a přes ně ještě jednu vrstvu v podobě kožené/koženkové malé bundy nebo džínové bundy, saka, případně lehký trenčkotový plášť. Také šátky a šálky mohou být řešením. To vše se ráno bude hodit a odpoledne zůstanete v letních teplotách jen v letních šatech, například.

Boty doporučuji, abyste ráno nepřepálila a kotníkové a vyšší či vysoké boty nechala doma, pokud nemáte možnost se během dne přezout do jiných bot, které některé ženy mívají buď stabilně ve své práci či v kufru auta. Odpoledne byste s velkou pravděpodobností ranní rozhodnutí vzít si kozačky, proklínala, jak byste trpěla vedrem. Na druhou stranu neříkám, že máte trpět místo toho ráno zimou v sandálkách s jedním páskem, ale nějaký kompromis jistě vymyslíte. Například boty s uzavřenou špičkou (typu slip on, lodičky, espadrille), komu denní dress code dovolí, samozřejmě i tenisky.

Nezapomínejte, že pokud to firemní kultura umožňuje a nečeká-li Vás během dne “vysoká” společenská událost, tenisky se nemusíte bát vzít si ani k dámskému obleku, sukňovému kostýmu, overalu, sukni, šatům. Vše dovoleno. Co ovšem dovoleno není, jsou tenisky špinavé. Samozřejmě, že žádné boty by neměly být špinavé. Na to je potřeba dávat si pozor vždy. Čisté boty jsou Vaše vizitka. Něco jako čisté a upravené ruce. Ovšem u těch tenisek to vypadá tak nějak ještě hůř než u jiných bot. Čisté, neponičené, nesešlapané tenisky krásně doplní, ozvláštní i omladí každý outfit. Špinavé tenisky od antuky ho zabijí.

Tip číslo dva: Neřiďte se aktuální ranní teplotou, když se ráno oblékáte a chystáte se jít na celý den z domu. (myslím v tomto extrémně proměnlivém počasí babího léta) Ta Vás bude zajímat jen cca hodinu než dojdete kam potřebujete (do kanceláře, na schůzku,…) a hádám, že ani jedno se nebude konat na ulici. Řiďte se nejvyšší denní teplotou. Nejspíš ta Vás bude provázet od oběda až do odpoledních hodin, kdy budete nejvíce kvitovat letní šaty nebo nejvíce proklínat vlněný svetr.

Šaty, které jsem dnes nafotila, budu já určitě nosit s teniskami, stejně jako později na podzim s kozačkami, bez bundy, stejně jako s lehkou bundou a ještě později na podzim i s koženým těžkým křivákem nebo s vlněným over size svetrem a páskem přes to. To už bude ale asi opravdový podzim. Do té doby se mějte ještě zatím krásně letně!

Jana_IFS